fbpx
Ilustracja przedstawiająca uśmiechniętą farmaceutkę za ladą apteki z półkami pełnymi lekarstw w tle.

Zakup medycznej marihuany w aptece: Jak uniknąć nielegalnych źródeł i cieszyć się legalnym leczeniem?

Pacjenci, którzy korzystają z medycznej marihuany, powinni znać swoje prawa i obowiązki związane z tym leczeniem. Obowiązkiem pacjentów medycznej marihuany jest przestrzeganie przepisów dotyczących stosowania tej substancji. Pacjenci powinni stosować się do zaleceń lekarza co do dawkowania i sposobu stosowania medycznej marihuany. Powinni także przestrzegać zasad bezpieczeństwa związanych z jej stosowaniem.

Czym jest medyczna marihuana ?

Medyczna marihuana to suszone kwiatostany żeńskich roślin konopi indyjskich (Cannabis sativa L.). Mają zastosowanie w medycynie jako surowiec farmaceutyczny do produkcji leków leczących różne dolegliwości. Susz ten jest uprawiany w kontrolowanych i zamkniętych pomieszczeniach, aby zapewnić najwyższą jakość i brak zanieczyszczeń.

W produkcji leków opartych na medycznej marihuanie, każda próbka suszu podlega badaniom laboratoryjnym, aby określić zawartość aktywnych substancji. Zapewnia to jednolitą zawartość THC i CBD w każdym gramie suszu. Tylko partie spełniające określone normy jakościowe trafiają do sprzedaży, co gwarantuje pacjentom dostęp do najwyższej jakości produktów.

Współczesne uprawy medycznej marihuany rzadko są czystymi odmianami. Zazwyczaj hoduje się krzyżówki wewnątrzgatunkowe, w których osiąga się określone stężenia i proporcje między THC i CBD. W przypadku medycznej marihuany, zwykle preferowane są odmiany z wyższym poziomem CBD. W niektórych przypadkach stosuje się również odmiany z wyższym poziomem THC, w zależności od rodzaju choroby i potrzeb pacjenta.

Kto może wypisać receptę na marihuanę medyczną? 

Marihuana lecznicza dostępna jest na receptę narkotyczną (tzw. RPW). W teorii, każdy lekarz, poza lekarzem weterynarii, posiadający aktualne prawo wykonywania zawodu, może wystawić receptę na medyczną marihuanę. 

W praktyce bywa różnie. Z tego powodu zalecamy wizytę u lekarza specjalisty, zajmującego się leczeniem za pomocą medycznej marihuany. Recepty na marihuanę przepisywane są najczęściej przez anestezjologów, internistów, onkologów, psychiatrów i neurologów, którzy przeszli odpowiednie szkolenie dotyczące leczenia konopiami.

Na recepcie może znaleźć się ilość leku, odpowiadająca 90 dniom kuracji, a ważność recepty wynosi 30 dni.

Gdzie można kupić medyczną marihuanę ?

Marihuana lecznicza jest lekiem, który można kupić tylko w aptece na podstawie recepty. Ważne jest, aby uważać na produkty oferowane w internecie pod nazwą “medyczna marihuana”, ponieważ nie są one tym samym, co prawdziwa marihuana lecznicza.

Marihuana medyczna to lek na receptę, który można kupić w każdej aptece z pozwoleniem na sprzedaż leków z grupy I-N. Niemniej jednak, z uwagi na niską dostępność i wysoką cenę, lek ten nie jest zawsze dostępny od ręki. Jeśli apteka nie ma go na stanie, farmaceuta musi złożyć zamówienie do hurtowni, co zazwyczaj trwa 2-3 dni. Warto pamiętać, że na recepcie może być wpisana tylko ilość leku, która odpowiada 90 dniom kuracji, a ważność recepty wynosi 30 dni.

Czy farmaceuta ma prawo przesypywać medyczną marihuanę z oryginalnego opakowania?

Nie, farmaceuta nie ma prawa przesypywać medycznej marihuany z oryginalnego opakowania na inne opakowanie lub słoik. Medyczna marihuana jest lekiem, a każdy lek musi być wydawany pacjentowi w oryginalnym opakowaniu, w jakim został zakupiony przez aptekę. Jest to ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa i kontroli jakości leku. Farmaceuta może jedynie podzielić oryginalne opakowanie na mniejsze dawki, zgodnie z zaleceniami lekarza, i wydać je pacjentowi w specjalnych pojemnikach.

Czy konieczne jest przechowywanie, transportowanie medycznej marihuany w oryginalnym opakowaniu ? 

Przechowywanie i transportowanie medycznej marihuany w oryginalnym opakowaniu jest zalecane, aby zapewnić pełną ochronę leku i uniknąć ewentualnych problemów prawnych. Oryginalne opakowanie zawiera nie tylko ważne informacje dotyczące dawkowania, ale także zabezpiecza produkt przed zanieczyszczeniem, wilgocią i światłem, które mogą wpłynąć na jakość i skuteczność leku. Nieprzestrzeganie tych zasad może prowadzić do niepożądanych skutków zdrowotnych oraz problemów prawnych.

Co pacjent medycznej marihuany powinien mieć zawsze przy sobie ?

Pacjent, który otrzymał legalną receptę na medyczną marihuanę, powinien mieć zawsze przy sobie oryginalne opakowanie leku oraz dokument potwierdzający jego zakup, np. paragon. W Polsce jest to tzw. Recepta na Środki Psychotropowe, a za granicą może to być inny dokument, który uprawnia do stosowania medycznej marihuany. Pacjent powinien okazywać dokumenty na żądanie organów kontrolnych. Pacjent powinien mieć przy sobie także zaświadczenie od lekarza potwierdzające leczenie marihuaną medyczną. Ważny jest także dowód osobisty, w celu potwierdzenia tożsamości.

Czy można prowadzić pojazdy mechaniczne po marihuanie medycznej ?

Prowadzenie pojazdów po zażyciu marihuany medycznej jest niebezpieczne i niezalecane. Choć medyczna marihuana jest stosowana w celach leczniczych i ma mniejszą zawartość psychoaktywnego THC niż marihuana rekreacyjna, nadal wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów. THC wpływa na funkcje poznawcze, takie jak koordynacja ruchowa, czas reakcji, zdolność koncentracji i oceny sytuacji na drodze. Dlatego ważne jest, aby pacjenci medycznej marihuany nie prowadzili pojazdów po zażyciu leku. Prowadzenie pojazdu pod wpływem marihuany jest nielegalne i może skutkować poważnymi konsekwencjami, w tym mandatem, a nawet odebraniem prawa jazdy. Pacjent nie powinien stosować medycznej marihuany od 4 do 8 godzin przed prowadzeniem pojazdu. W zależności od ilości dawek oraz samopoczucia.

Warto pamiętać, że stosowanie medycznej marihuany jest legalne tylko wtedy, gdy pacjent posiada odpowiednią receptę i stosuje ją zgodnie z zaleceniami lekarza. Nielegalne stosowanie tej substancji może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i zdrowotnych. Ponadto, pacjenci powinni być świadomi skutków ubocznych i interakcji z innymi lekami. Powinni skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania medycznej marihuany.