Kto może wystawić receptę na medyczną marihuanę?
Podobnie jak na inne lekarstwa, receptę na medyczną marihuanę może przepisać lekarz każdej specjalizacji, z wyjątkiem weterynarii.
Do wypisania takiej recepty lekarz potrzebuje jednak specjalnego druku, który pozwala na przepisanie recepty narkotycznej – oznaczonego symbolem RPW. Wspomniany symbol jest charakterystyczny dla leków narkotycznych. Zakres unikalnych numerów identyfikujących recepty papierowe posiadające kategorię „Rpw” świadczeniodawca bądź osoba uprawniona samodzielnie pobiera z Portalu Narodowego Fundusz Zdrowia.
Co musi zawierać recepta na marihuanę leczniczą?
Recepta na medyczną marihuanę musi zawierać:
Symbol RPW
Informację o przypisanej substancji
Stężenie substancji aktywnych (THC, CBD)
Informację o przypisanej ilości
Dzienne dawkowanie.
Na recepcie lekarz może ująć tylko jeden lek, a na jej realizację pacjent ma 30 dni. Ważnym aspektem, o którym lekarz musi pamiętać podczas wystawiania takiej recepty, jest fakt, że pacjent nie może otrzymać ilości leku przekraczającej 90 dni terapii.
Recepta na medyczną marihuanę: przykład recepty RPW wystawionej na surowiec Cannabis Flos:

Polish Institute of Medical Cannabis podkreśla, że nie ma jednoznacznej i zamkniętej listy schorzeń, w których konopie medyczne są wprost wskazane. Zatem na podstawie dostępnej i aktualnej wiedzy, doświadczeniu oraz indywidualnych objawów pacjenta lekarz musi ocenić, czy dopuścić pacjenta do terapii medyczną marihuaną.
Listę najpowszechniejszych dolegliwości znajdziesz TUTAJ.
Recepta na medyczną marihuanę wystawiana jest pacjentom, którzy zmagają się m. in. z:
bólem głowy, bólami migrenowymi, przewlekłymi bólami, depresją, stanami lękowymi, padaczką, zaburzeniami odżywiania, nudnościami, wymiotami, zaburzenia snu.
Dawka, stężenie, rodzaj surowca oraz długość terapii każdorazowo określa lekarz specjalista prowadzący badanie.
Jak zrealizować receptę?
W ciągu 30 dni od dnia wystawienia recepty pacjent powinien udać się do apteki z przygotowanym wcześniej kodem recepty dostępnym na Internetowym Koncie Pacjenta oraz okazać go farmaceucie wraz z własnym numerem PESEL.
Pamiętaj żeby koniecznie zabrać ze sobą paragon, może być przydatny podczas kontroli. Warto mieć przy sobie również wydruk e-recepty, o który możesz nawet poprosić farmaceutę podczas zakupu leku. Pamiętaj, by susz przechowywać zawsze w oryginalnym opakowaniu z apteki. Jest to potwierdzenie legalności jego pochodzenia i uprawnia pacjenta do posiadania.