fbpx
Ilustracja przedstawiająca liść konopi wraz z lekarzami

Leczenie depresji a medyczna marihuana

Depresja to jedna z chorób cywilizacyjnych która z roku na rok dotyczy coraz większej ilości osób. Objawia się przede wszystkim spadkiem energii, zaburzeniami snu, często brakiem apetytu, poczuciem bezwartościowości, brakiem zainteresowania rzeczami, które wcześniej sprawiały przyjemność. 

Pacjenci z objawami depresji zazwyczaj szukają pomocy u lekarzy psychiatrów, psychologów czy psychoterapeutów. Często w momencie, gdy tradycyjny sposoby leczenia nie przynoszą oczekiwanych skutków zgłaszają się do alternatywnej terapii z wykorzystaniem medycznej marihuany. 

Receptory układu endokannabinoidowego są związane z procesami zachodzącymi w układach dokrewnym i nerwowym, które odpowiedzialne są za reakcję na stres w organizmie związanym z depresją. Właśnie z tego powodu medyczna marihuana ma pozytywny wpływ na poniższe dolegliwości towarzyszące depresji:

  • zwalczanie bólu

Marihuana lecznicza wykazuje działanie przeciwbólowe. Dlatego często rekomendowana jest przez lekarzy, w celu zmniejszenia bólu w różnych chorobach w tym w depresji. Wpływa m.in  na ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy, prowadząc do łagodzenia odczuwania bólu.

  • zwalczanie przewlekłego stresu

Właściwości medycznej marihuany związane z układem endokannabinoidowym, który odpowiada za homeostazę organizmu. Kannabinoidy w konopiach łączą się z receptorami w układzie nerwowym człowieka, co pomaga w regulacji neurogenezy odpowiadającej za przetwarzanie emocji. Poprawa tego neuroprzekaźnictwa wykazuje działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe.

  • zwalczanie niepokoju i lęku

Leczenie zaburzeń lękowych medyczną marihuaną zalicza się do nowoczesnej farmakoterapii. Zawarty w konopiach kannabidiol (CBD) korzystnie oddziałuje na układ nerwowy, redukując wzmożone napięcie i łagodząc niepokój związany z uczuciem lęku.

  • łagodzi uczucie rozdrażnienia

Uczucie rozdrażnienia to jedna z tych przypadłości, w przypadku których lecznicza marihuana sprawdza się doskonale. Skuteczność leków konopnych w tym zakresie potwierdzają wyniki badań, które prowadzone są od lat na całym świecie. 

  • reguluje sen i pomaga w walce z bezsennością

Na pewno każdy ma świadomość, jak istotny dla regeneracji ciała oraz umysłu jest sen. Badania naukowe dowodzą, że kannabinole, mogą stymulować naturalną aktywność mózgu, regulować zegar biologiczny i zapewniać lepszy sen. Medyczna marihuana pozytywnie wpływa na przebywanie w stanie głębokiego snu, który jest najważniejszego dla naszego organizmu ze względu na regenerację.

Czym tak naprawdę są kannabinoidy?

Kannabinoidy to składniki oddziaływują na wewnętrzny układ endokannabinoidowy człowieka oraz wszystkich innych gatunków kręgowców. Jego elementy rozsiane są po całym organizmie i odpowiadają za regulację wszystkich wewnętrznych procesów.

W trakcie choroby homeostaza organizmu zostaje zaburzona, a w efekcie pozostałe układy zaczynają funkcjonować nieprawidłowo. To właśnie kannabinoidy – w tym dwa najważniejsze THC i CBD, posiadają zdolność łączenia się z receptorami układu endokanabinoidowego i modulowania ich działania. Dzięki temu regulują pracę komórek i przywracają wewnętrzną równowagę organizmu. To sprawia, że produkowane przez leczniczą marihuanę związki aktywne, wykorzystuje się w leczeniu tak wielu chorób. 

Z jakich źródeł korzystać?

Zdecydowanie nie warto sięgać po marihuanę samodzielnie. Można to robić wyłącznie pod kontrolą i z zalecenia lekarza, spożywając produkty o standaryzowanej ilości THC i CBD, z dobrego i bezpiecznego źródła. Warto pamiętać, że “trawka” którą dostaniemy na ulicy może zawierać bardzo dużo dodatków mających sztucznie zwiększyć wagę porcji. Mogą się one okazać jeszcze szkodliwsze niż sam narkotyk.

Kwiatostany, pochodzące z nielegalnych źródeł, często są zanieczyszczone silnymi środkami ochrony roślin, a nawet twardymi narkotykami. Taka marihuana może wywoływać groźne krwotoki, jest też zdecydowanie bardziej uzależniająca. THC w lekach może powodować uzależnienie psychiczne, natomiast zanieczyszczone używki wywołują także uzależnienie fizyczne. Sięganie po susz na własną rękę wiąże się z ogromnym zagrożeniem dla zdrowia i życia.

Kiedy lekarz przepisze marihuanę leczniczą, należy ją dawkować od dawki wyjściowej zaleconej przez specjalistę, a następnie zmieniać używaną ilość w zależności od efektów terapii i skutków ubocznych. Trzeba także natychmiast informować lekarza o wszelkich działaniach niepożądanych. Należy pamiętać że na rynku dostępne są różne odmiany medycznej marihuany, które zdecydowanie różnią się w działaniu – jedne działają pobudzająco, inne uspokajająco – dlatego tak ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, aby terapia była skuteczna.  Kontakt do takiego lekarza, znajdziesz tutaj https://konopnaklinika.pl/rezerwacja-wizyty/