fbpx

Medyczna marihuana – najważniejsze informacje

Spis treści:

 1. Czym jest medyczna marihuana? 
 2. Czy medyczna marihuana jest psychoaktywna?
 3. Różnica między marihuaną leczniczą a marihuaną rekreacyjną
 4. Medyczna marihuana – kto może uzyskać receptę? 
 5. Z jakimi dolegliwościami najczęściej zgłaszają się pacjenci
 6. Odmiany medycznej marihuany
 7. Medyczna marihuana – kwestie prawne 
 • podróżowanie z medyczną marihuaną
 • prowadzenie samochodu
 • kontrola policji 
 • Działalność Konopnej Kliniki

Czym jest medyczna marihuana? 

Medyczna marihuana (Cannabis sativa L.) to gatunek rośliny z rodziny konopiowatych. Do terapii wykorzystuje się susz żeńskich kwiatostanów, w których głównymi substancjami aktywnymi są THC i CBD. Dzięki zawartości ponad 100 aktywnych kannabinoidów – związków oddziałujących na układ kannabinoidowy w organizmie człowieka, pozwala złagodzić objawy wielu chorób i dolegliwości bólowych o różnym pochodzeniu, przez co może korzystnie wpływać  na komfort życia pacjentów. Posiada wiele udowodnionych właściwości i wykazuje dużo mniej działań niepożądanych od tradycyjnych leków. Jakie składniki odpowiadają za działanie medycznej marihuany i jak dokładnie wpływa na organizm? Przede wszystkim THC i CBD. THC odpowiada za psychoaktywne działanie medycznej marihuany, które stosowane w odpowiednich dawkach i stężeniach jest bezpieczne. THC wykazuje silne właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne, reguluje napięcie. Z kolei rolą CBD jest eliminowanie psychoaktywnego działania THC do odpowiedniego poziomu. Ważna jest również regulacja snu, a także działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwlękowe i działanie antydepresyjne.

Czy medyczna marihuana jest psychoaktywna?

Medyczna marihuana podobnie jak w przypadku leków uspokajających, antydepresyjnych, różnych leków przeciwbólowych, może działać psychoaktywnie. Natomiast w przeciwieństwie do nich – medyczna marihuana jest znacznie bezpieczniejsza. Nie powoduje zaburzeń oddychania i krążenia, które mogą wystąpić przy przedawkowaniu leków nasennych czy opioidowych leków przeciwbólowych. Działanie psychoaktywne medycznej marihuany wywołuje w pierwszej fazie uczucie euforii, radość, zadowolenie, gadatliwość, napady śmiechu, zaburzenie odczuwania upływu czasu. Kolejny etap to rozluźnienie i relaksacja, wzmożenie apetytu. Kolejny etap to zazwyczaj senność i głębokie uspokojenie. Marihuana używana w celach rekreacyjnych często stosowana jest w zbyt dużych dawkach przez co może wywoływać stany lękowe. Marihuana rekreacyjna zawiera często duże stężenie THC przez co przynosi niepożądane efekty. W przypadku stosowania marihuany medycznej takie sytuacje mogą dotyczyć jedynie wysokich dawek lub osób predysponowanych.

Różnica między marihuaną leczniczą a marihuaną rekreacyjną

Uprawa konopi leczniczych  przebiega wyłącznie w certyfikowanych ośrodkach i pod restrykcyjnym nadzorem odpowiednich dla danego kraju instytucji. Marihuana medyczna, oprócz wysokiego poziomu THC, zawiera również wysokie stężenia innych kannabinoidów. Między innymi jest to CBN, CBD, CBG, CBC, THCV. 

Istotna jest różnica w składzie między marihuaną medyczną a “rekreacyjną”. W większości przypadków susz rekreacyjny jest zanieczyszczony pestycydami lub metalami ciężkimi z gleby. Dzieje się tak dlatego że sprzedawcom zależy na szybkiej uprawie w warunkach pozostawiających wiele do życzenia. Oprócz tego w marihuanie z czarnego rynku mogą znajdować się mieszanki leków, syntetyczne kannabinoidy niewiadomego pochodzenia, cukier, pleśń, talk, czy drobne opiłki szkła.

Kto może uzyskać receptę?

Obecnie nie ma oficjalnej listy chorób, które mogłyby zakwalifikować pacjenta do leczenia medyczną marihuaną, jest to kwestia bardzo indywidualna i zależna od wielu różnych czynników. Jest jednak wiele dolegliwości, w których terapia medyczną marihuaną mogłaby okazać się pomocna. Medyczną marihuanę może uzyskać każdy pacjent, który po wywiadzie z lekarzem został zakwalifikowany jako osoba, u której terapia mogłaby przynieść pożądane efekty i pozytywnie wpłynąć na leczenie pacjenta i który otrzymał od lekarza receptę.

Z jakimi dolegliwościami najczęściej zgłaszają się pacjenci?

 • Różnego pochodzenia dolegliwości bólowe

Właściwości przeciwbólowe konopi medycznych nie ograniczają się do jednego rodzaju łagodzenia bólu – mogą minimalizować odczuwanie różnego rodzaju bólu – od bólu głowy , mięśni i stawów po bóle kręgosłupa czy inne bóle towarzyszące pacjentom po wypadkach

 • Depresja 

Obecnie często spotykanym problemem i nazywaną chorobą XXI wieku jest depresja. Szybkie tempo życia, natłok obowiązków, stres i niepewna przyszłość sprawiają, że walka z depresją staje się jednym z priorytetów. Medyczna marihuana działaniem zbliżona jest do antydepresantów, przywracając równowagę pomiędzy neuroprzekaźnikami. 

 • Stres

Lecznicza marihuana wykazuje działanie łagodzące uczucie niepokoju i stresu. Ma także właściwości rozluźniające. Receptory układu endokannabinoidowego obecne w organizmie każdego człowieka  są bezpośrednio lub pośrednio związane z procesami zachodzącymi w układach dokrewnym i nerwowym, które odpowiedzialne są za fizjologiczną reakcję na stres.

 • Migreny

Łagodzenie silnych bólów głowy i migren za pomocą medycznej marihuany jest dobrze znaną praktyką. Medyczna marihuana to dla wielu pacjentów bezpieczne rozwiązanie, pozwalające ograniczyć silne leki przeciwbólowe, które nie przynoszą pożądanych skutków.

 • Zaburzenia snu 

Badania naukowe dowodzą, że kannabinoidy znajdujące się w marihuanie mogą stymulować naturalną aktywność mózgu, regulować zegar biologiczny i zapewniać lepszy sen. Medyczna marihuana pozytywnie wpływa na przebywanie w stanie głębokiego snu, który jest najważniejszy dla naszego organizmu ze względu na regenerację.

 • Urazy sportowe i bóle mięśni

Kannabinoidy wykazują silne działanie przeciwzapalne, a większość objawów bólu przewlekłego jest spowodowana właśnie stanem zapalnym. Z tego powodu wiele grup sportowców opowiada się za przyjmowaniem medycznej marihuany, która zdecydowanie wpływa na łagodzenie bólu u sportowców i jest skutecznym środkiem przeciwzapalnym. 

Odmiany medycznej marihuany

 • Odmiana Sativa

Odmiana ta działa stymulująco, dodaje energii i motywacji, działa przeciwdepresyjnie, może stymulować  apetyt. Posiada wiele innych typowych dla większości odmian właściwości terapeutycznych: działa miorelaksacyjnie (rozluźniająco na mięśnie) oraz przeciwbólowo. 

Ze względu na silne działanie aktywizujące nie polecana osobom szukającym wyciszenia lub skłonnym do stanów lękowych. Odmiana chętnie stosowana przez pacjentów w trakcie leczenia onkologicznego, aktywizuje dając energię do walki z chorobą, wzmaga apetyt i ogranicza utratę masy ciała. Działanie euforyzujące i przeciwdepresyjne

 • Odmiana indica 

Odmiana ta posiada silne właściwości relaksujące, przeciwlękowe i nasenne. 

Wzmaga też apetyt, zmniejsza napięcie mięśniowe, działa przeciwbólowo. Często stosowana w utracie masy ciała i wyniszczeniu, zaburzeniach lękowych i depresyjnych, bezsenności, zaburzeniach pracy przewodu pokarmowego szczególnie na tle psychosomatycznym i zapalnym. Ta odmiana jest szczególnie przydatna w terapii przewlekłych stanów zapalnych oraz bólu pochodzenia zapalnego. Wywołuje efekt rozluźniający mięśnie szkieletowe, przeciwlękowy oraz ułatwiający zasypianie. 

Medyczna marihuana a kwestie prawne 

Podróż za granicę z medyczną marihuaną

Planując wyjazd za granicę, należy pamiętać o kilku kwestiach, m. in. o konieczności posiadania dodatkowego dokumentu, a całość procedury może potrwać nawet 14 dni. 

Różnica między dokumentem wywozu medycznej marihuany do krajów Unijnych, a dokumentem wywozu marihuany poza Unię jest fakt, że unijny dokument wymaga podpisu lekarza, a kierunki poza Unię już nie. Ma to duży wpływ na czas uzyskania dokumentów, dlatego pamiętaj, żeby zabrać się za uzyskanie dokumentu odpowiednio wcześniej. Każdy pacjent terapii konopnej podczas wyjazdu za granicę musi posiadać: wydrukowaną receptę na konkretny lek, paragon potwierdzający zakup, dodatkowo urzędowo poświadczony dokument wywozu leku, lek w opakowaniu aptecznym.

Prowadzenie pojazdów

Według polskiego prawa prowadzenie pojazdów, w tym samochodu pod wpływem środków odurzających lub innego rodzaju substancji wpływających na układ nerwowy, w tym medycznej marihuany, jest przestępstwem. Niestety, jak dotąd nie sprecyzowano dozwolonej zawartości THC we krwi, tak jak w przypadku alkoholu. Wniosek zatem jest jeden – nie powinno się wsiadać za kierownicę po zastosowaniu medycznej marihuany. Bez znaczenia niestety pozostaje fakt, że została ona użyta ze względów medycznych. 

Istotny jest przede wszystkim wpływ środka na sposób jazdy kierowcy.

Kontrola policji

Stosując medyczną marihuanę należy pamiętać, że zawsze trzeba mieć ze sobą odpowiednie dokumenty: receptę, zaświadczenie lekarskie o byciu pacjentem, fakturę z apteki ze specyfikacją leku. Dokumenty należy posiadać w formie papierowej lub w formie skanu. Zawsze warto przechowywać marihuanę w dedykowanym opakowaniu. Nawet jeśli policja zdecyduje o zabraniu suszu na badania to po zbadaniu zwracają lek, natomiast taka postawa policji ma miejsce bardzo rzadko. 

Działalność Konopnej Kliniki 

Konopna Klinika to jedna z największych klinik w Polsce świadcząca usługi z zakresu terapii medyczną marihuaną. Jej celem  jest prowadzenie usług na najwyższym poziomie i indywidualne podejście do każdego pacjenta, tak by każdy czuł się bezpiecznie oraz mógł znaleźć ukojenie swoich dolegliwości stosując indywidualnie dobraną terapię medyczną marihuaną przez jednego z lekarzy specjalistów.

Aby umówić się na e-wizytę z lekarzem należy wybrać termin i uzupełnić formularz poprzez zakładkę https://konopnaklinika.pl/rezerwacja-wizyty/

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *