fbpx

Marihuana w Polsce – koniec z politycznym tabu?

Czy marihuana rekreacyjna jest legalna w Polsce?

Marihuana w Polsce na cele rekreacyjne jest nielegalna i stanowi przestępstwo. Za posiadanie nawet najmniejszych ilości na użytek własny grozi pozbawienie wolności do 3 lat. W Polsce zarówno posiadanie, jak i import, produkcja oraz pośrednictwo sprzedaży są karalne.

Natomiast za udzielanie marihuany innej osobie grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat, a udzielanie jej małoletniemu jest zbrodnią, za którą grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

Czy medyczna marihuana jest legalna w Polsce?

Medyczna marihuana jest zaś dostępna wyłącznie na receptę wystawioną przez lekarza, po pozytywnym zakwalifikowaniu do terapii. Możesz zapisać się na e-wizytę z lekarzem klikając TUTAJ.

Co zaś ciekawe, w Polsce legalna i bardzo łatwo dostępna jest sprzedaż i zakup tzw. „kolekcjonerskich” nasion marihuany o wysokich stężeniach THC. Całkowicie zabroniona jest jednak uprawa roślin, nawet na użytek własny.

Czy uprawa medycznej marihuany jest legalna w Polsce?

Uprawa medycznej marihuany również nie jest legalna w Polsce, jednak coraz więcej osób sprzeciwia się temu i jest za ustanowieniem nowego prawa w tej kwestii.

Przez sprowadzanie Aurory lub Red no. 2 z zagranicy ceny leków są wygórowane, a sama terapia konopna jest dość kosztowna. Cena 1g suszu konopnego oscyluje w aptece na poziomie 50-60zł. Często pacjenci skarżą się również na ograniczoną dostępność lekarstwa.

Ustawy konopne w Sejmie

Parlamentarny zespół ds. Legalizacji Marihuany zajmuje się kwestią dostępności cenowej medycznej marihuany oraz kwestią jej uprawiania w Polsce. Starają się o dopuszczenie możliwości upraw medycznej marihuany w Polsce, dzięki czemu zmniejszyłyby się problemy z brakiem dostępności. Cena też uległaby zmianie na plus dla pacjentów. Lewica chce także, by leki były refundowane przez NFZ, chociażby dla pacjentów poważnie chorych, np. w przypadku padaczki lekoodpornej czy nowotworów. W tych przypadkach marihuana przynosi pacjentom ulgę i skutecznie łagodzi dolegliwości.

W styczniu tego roku do Sejmu trafiły dwa projekty mające na celu dopuszczenie uprawy marihuany do medycznego zastosowania. Jeden projekt określa uprawę po spełnieniu określonych zasad przez indywidualnych hodowców, przedsiębiorców, rolników. Drugi projekt, złożony przez partię Kukiz’15, ma pozwolić na uprawę konopi indyjskich jedynie krajowym instytutom badawczym, które będą podlegać pod ministerstwo rolnictwa.

Politycy lewicy uważają, że marihuana powinna być legalna w Polsce, a polskie prawo jest absurdalne w traktowaniu użytkowników marihuany jako kryminalistów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *