fbpx

Leczenie naturalne zapalenia żołądka

Bolący żołądek to dolegliwość, która może mieć różne podłoża. Współcześnie to dość częsty problem, będący skutkiem przewlekłego stresu, jak również objaw różnych chorób układu pokarmowego. Zioła zawierające substancje śluzowe stanowią naturalne wsparcie m.in. w przypadku stanów zapalnych przewodu pokarmowego, przewlekłego nieżytu żołądka czy innych dolegliwości żołądkowych.

Co to jest zapalenie żołądka?

Zapalenie żołądka, znane również jako gastritis, to stan zapalny błony śluzowej żołądka. Błona śluzowa żołądka pełni ważną rolę w produkcji kwasu solnego i enzymów potrzebnych do trawienia pokarmu. Kiedy dochodzi do zapalenia żołądka, błona śluzowa staje się podrażniona i stan zapalny może prowadzić do różnych objawów.

Istnieją dwa główne rodzaje zapalenia żołądka: ostrzejsze (ostre) i przewlekłe. Zapalenie żołądka ostrych jest zwykle wynikiem nagłego podrażnienia błony śluzowej, które może być spowodowane przez czynniki takie jak infekcje bakteryjne (najczęściej Helicobacter pylori), nadużywanie alkoholu, przyjmowanie niektórych leków (np. niesteroidowe leki przeciwzapalne) lub silne stresy. Objawy mogą obejmować ból lub dyskomfort w nadbrzuszu, nudności, wymioty, zgagę i utratę apetytu. Ostra postać zapalenia żołądka często ustępuje po odpowiednim leczeniu i eliminacji czynnika wywołującego. Zapalenie żołądka przewlekłe jest długotrwałym stanem zapalnym błony śluzowej żołądka. Może wynikać z wielu czynników, takich jak przewlekłe zakażenie H. pylori, przewlekłe nadużywanie alkoholu, długotrwałe stosowanie niektórych leków, palenie tytoniu, stres czy autoimmunologiczne reakcje organizmu. Objawy przewlekłego zapalenia żołądka mogą być mniej wyraźne niż w przypadku postaci ostrych i obejmować ból brzucha, nudności, utratę apetytu, zgagę, niestrawność oraz uczucie pełności po jedzeniu.

Jakie są objawy zapalenia?

Pacjenci skarżą się na bóle zlokalizowane w środkowym nadbrzuszu. Ból żołądka i powyżej pęka pochodzi z podrażnienia zakończeń nerwowych, może mieć charakter pieczenia bądź. Część pacjentów twierdzi, że odczuwa silne kłucie w żołądku i tak zwany ból w dołku. Często towarzyszą mu nudności i wymioty. Zazwyczaj pojawiają się one rano lub do godziny po spożytym posiłku. Chorzy tracą apetyt, skarżą się na odbijanie.

W zakażeniach spowodowanych Helicobacter pylori bardzo często długo nie odczuwa się żadnych dolegliwości, po czym występują ty[owe objawy przewlekłego zapalenia żołądka. W ostrym krwotocznym zapaleniu żołądka w wyniku powstania licznych nadżerek żołądka dochodzi do krwawienia, co objawia się smolistymi stolcami i fusowatymi wymiotami lub wymiotami z domieszką krwi.

Jakie są najczęściej stosowane zioła na zapalenie żołądka?

  • Liście i korzeń prawoślazu

Przetwory z prawoślazu zmniejszą ból i podrażnienia śluzówek, złagodzą kaszel oraz ułatwią odkrztuszanie poprzez upłynnienie wydzieliny i pobudzenie ruchów rzęsek w układzie oddechowym. Osłonią też śluzówkę przewodu pokarmowego i złagodzą stan zapalny oraz ból brzucha przy wrzodach, nadżerkach i refluksie. 

  • Kwiat ślazu dzikiego

Preparaty z kwiatów ślazu stosowane są jako środki łagodzące stany zapalne, osłaniające i zmiękczające. Można je podawać w podrażnieniach i stanach zapalnych śluzówki jamy ustnej, gardła, układu oddechowego i układu pokarmowego. Są skuteczne jako zioła na zapalenie błony śluzowej żołądka, ochraniając ją przed drażniącym wpływem kwasu solnego. 

  • Nasienie kozieradki

Nasiona i wyciągi z kozieradki działają osłaniająco na śluzówkę żołądka. Jednocześnie możemy je stosować jako środek wzmacniający i odżywczy. Ponadto składniki nasion wykazują działanie obniżające poziom cukru i cholesterolu we krwi, dlatego warto dodać je do diety w chorobach metabolicznych. Saponiny obecne w surowcu działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

Dieta przy zapaleniu żołądka

Dieta na chory żołądek powinna być lekkostrawna. Posiłki należy gotować lub dusić. Smażone potrawy nasilają dolegliwości. Zakazane są wszelkie ostre przyprawy i marynowane w occie przekąski. Dodatki te zwiększaj wydzielanie kwasu solnego w żołądku, a tym samym nasilają objawy powodując silny ból żołądka po jedzeniu. Dieta jest podobna do tej stosowanej w przypadku refluksu żołądka. Unikać należy ciemnego pieczywa, kasz, czekolady i słodyczy. Niewskazane są słodkie napoje.

Dieta przy zapaleniu żołądka zakłada przyrządzanie posiłków na bazie gotowanych warzyw i mięsa. Najlepsza będzie gotowana cielęcina, mięso z indyka. Dobrym rozwiązaniem będą zupy, zwłaszcza konsystencji kremu i przecieru z małą zawartością tłuszczu. Dolegliwości nie powinny się nasilać po białym pieczywie i jasnych makaronach.

Jeśli doświadczasz objawów sugerujących zapalenie żołądka, takich jak ból brzucha, zgaga, nudności czy utrata apetytu, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem. Doktor będzie w stanie przeprowadzić odpowiednie badania, takie jak badanie endoskopowe, aby potwierdzić diagnozę. Następnie będzie mógł zalecić odpowiednie leczenie, uwzględniając przyczynę i nasilenie objawów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *