fbpx
Ilustracja przedstawiająca łysiego mężczyznę w niebieskim swetrze siedzącego przy biurku, który trzyma jedną rękę na skroni, a drugą na otwartej gazecie, wyrażając ból głowy za pomocą niebieskich linii wydobywających się z jego głowy. Na biurku przed nim znajduje się filiżanka parującej kawy i para okularów. W tle widać białe okno i półkę z rośliną i książkami.

Leczenie migreny ziołami

Ktokolwiek doświadczył migreny przynajmniej raz, doskonale wie, że nie jest to zwykły ból głowy. Niestety, często ludzie mylnie używają tych terminów zamiennie. Migrena, poza silnym i pulsującym bólem głowy, to także szereg innych objawów. Potrafi ona skutecznie wyłączyć z życia nawet na kilka dni. Migrena jest chorobą o złożonym charakterze, wpływającą na układ nerwowy i krwionośny. Najprawdopodobniej jest wywoływana przez zaburzenia w uwalnianiu serotoniny z zakończeń nerwowych. Może mieć również podłoże dziedziczne i najczęściej dotyka kobiet.

Złocień maruna

Bez wątpienia, najpopularniejszym ziołem stosowanym na migrenowy ból głowy jest złocień maruna. Głównym składnikiem odpowiedzialnym za właściwości przeciwmigrenowe tej rośliny jest partenolid – skwiterpenowy lakton z grupy germakranolidów. Mechanizm działania partenolidu jest wielokierunkowy, a złocień wykazuje aktywność przeciwzakrzepową, rozkurczową, przeciwzapalną, a także hamuje uwalnianie histaminy i serotoniny.

Regularne stosowanie tego zioła leczniczego w przypadku migreny prowadzi do zmniejszenia natężenia bólu migrenowego, a u niektórych osób może nawet całkowicie zahamować jego występowanie. Co ważne, złocień ogranicza również inne nieprzyjemne objawy towarzyszące migrenie, takie jak mdłości.

Inną skuteczną mieszanką ziołową na migrenę jest połączenie ziela złocienia i kory wierzby. Udowodniono, że 3-miesięczna kuracja zmniejszała liczbę ataków migrenowych bólów głowy około 61%. Poza tym ataki bólu były mniej nasilone i trwały krócej.

Imbir

Badania wykazują, że już kilkudniowa kuracja imbirem może skutecznie zmniejszyć nasilenie ataków bólu migrenowego. Co więcej, w jednym z doświadczeń porównano skuteczność imbiru (250 mg) z syntetycznym lekiem przeciw migrenowym – sumatryptanem (50 mg). Po dwóch godzinach od zażycia obu substancji przez różne grupy badanych zaobserwowano znaczący spadek natężenia bólu. Należy zwrócić uwagę, że imbir ma również właściwości przeciwwymiotne i przeciwzapalne.

Rumianek oraz krwawnik 

Zioła mające działanie uspokajające i rozkurczające mogą również być pomocne w przypadku migrenowych bólów głowy. Przykładem takiego zioła jest ziele krwawnika, które może złagodzić bóle głowy, mdłości i zawroty głowy. Krwawnik może być również stosowany jako zioło na ból gardła, nieregularne miesiączki oraz PMS. Warto także wspomnieć o rumianku, który działa rozkurczowo, przeciwzapalnie i łagodząco. W przypadku, gdy bóle głowy utrudniają zasypianie, warto sięgnąć po zioła na sen, takie jak napar z rumianku, melisy i lipy.

 Zioła na migrenę oczu

Migrena oczna jest odmianą migreny, w której jednostronnemu bólowi głowy towarzyszą dodatkowe objawy neurologiczne: zaburzenia widzenia, błyski lub mroczki przed oczami. Skuteczną metodą jest stosowanie aromaterapii, dlatego warto w trakcie napadowego bólu migrenowego wziąć ciepłą kąpiel z dodatkiem olejku lawendowego, który posiada udowodnione działanie przeciwmigrenowe. Jedno z badań przeprowadzone na pacjentach z migreną wykazało aż 74% skuteczność inhalacji z olejku lawendowego w uśmierzaniu bólu. Dobrym sposobem na migrenę oczną, ale i każdy inny typ migreny jest wsmarowywanie w skronie 1-2 kropli rozcieńczonego w oliwie olejku goździkowego lub geraniowego. Pomaga również nacieranie skroni rozgniecionym liściem anginki, który jest starym, domowym sposobem praktykowanym od pokoleń w bólach głowy różnego pochodzenia.