fbpx
Grafika prezentująca różnorodne naturalne produkty wellness rozmieszczone na jasnym tle. Widoczne są brązowe butelki z zakraplaczami

Czy można leczyć alkoholizm medyczną marihuaną?

Alkoholizm – charakterystyka

Alkoholizm określa się jako zaburzenie psychiczne związane z używaniem substancji psychoaktywnych. Pierwszym niepokojącym sygnałem jest silny głód alkoholowy lub sięganie po trunki w ramach radzenia sobie z problemami czy złym humorem. Zgodnie z danymi Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) w Polsce żyje ok. 800 tysięcy osób uzależnionych od alkoholu. Wśród alkoholików przeważają mężczyźni, jednak w przypadku kobiet choroba ma często groźniejszy i szybszy przebieg.

Jak objawia się alkoholizm?

Najczęstszymi objawami są: 

  • Brak kontroli nad ilością wypijanego alkoholu, częste doświadczanie tzw. “urwanego filmu” z powodu upojenia alkoholowego. 
  • Nieudane próby ograniczenia częstotliwości picia lub ilości spożywanego alkoholu.
  • Występowanie głodu alkoholowego, czyli silnego przymusu sięgnięcia po napoje wysokoprocentowe. 
  • Zwiększenie z czasem tolerancji na alkohol – chory potrzebuje coraz większych ilości do osiągnięcia stanu upojenia. 
  • Dalsze picie alkoholu, pomimo świadomości konsekwencji zdrowotnych czy wpływu na własne bezpieczeństwo (np. podczas jazdy samochodem).
  • Problemy w życiu zawodowym i społecznym wynikające ze spożywania alkoholu, zaniedbywanie obowiązków w pracy lub względem rodziny.  
  • Ograniczenie kontaktów z osobami, które nie piją. Szukanie wyłącznie towarzyszy do wspólnych “libacji”. 

Leczenie medyczna marihuana, a alkoholizm

Niektórzy alkoholicy próbują alternatywnych metod terapii, które obejmują głównie wypracowanie naturalnych sposobów radzenia sobie z problemami i stresem. 

Wyniki badań nad medyczną marihuaną w leczeniu uzależnień potwierdzają zmniejszenie ilości spożywanego alkoholu na rzecz konopi indyjskich aż u 40 proc. badanych. Uczestnicy doceniali efekty takie jak brak objawów odstawiennych i skutków ubocznych oraz wzrost kontroli nad objawami uzależnienia.

Innym powodem zachęcającym do stosowania marihuany u alkoholików jest potencjalna możliwość odwrócenia zmian chemicznych w mózgu wywołanych nadużywaniem alkoholu. NIAAA potwierdza, że picie zaburza równowagę neuroprzekaźników, co prowadzi np. do utraty koordynacji ruchowej, euforii i senności. Dlatego nagłe odstawienie alkoholu powoduje zespół odstawienny – mózg przyzwyczaja się do ciągłego stanu upojenia. 

Przegląd badań nad receptorami kannabinoidowymi pozwolił stwierdzić, że odgrywają rolę w utrzymaniu równowagi substancji chemicznych w mózgu. Stąd wniosek, że medyczna marihuana może zmniejszać objawy zespołu odstawiennego oraz pomóc w szybszym przywróceniu właściwego poziomu neuroprzekaźników. Jednak teza ta wymaga dodatkowych badań.    

Układ endokannabinoidowy odpowiedzialny jest niemal za wszystkie funkcje organizmu. Niedziwne, że ma znaczenie również w rozwoju uzależnień i walce z ich skutkami. Chociaż leczenie alkoholizmu inną używką może wydawać się niektórym ryzykowne, medyczna marihuana jest o wiele bezpieczniejszą substancją niż alkohol z mniejszą ilością skutków ubocznych i efektów odstawiennych. Z czasem na pewno pojawi się więcej badań, które potwierdzą jej efektywność w leczeniu alkoholizmu.

Marihuana a system nagrody 

Sam układ nagrody jest to część mózgu związana z wydzielaniem dopaminy – neuroprzekaźnika, dzięki któremu możliwe jest odczuwanie przyjemności. Zażycie psychoaktywnej substancji, np. alkoholu, powoduje nagły, duży wyrzut dopaminy do mózgu.  Jeżeli alkohol jest dostarczany do organizmu regularnie, rośnie na niego tolerancja i konieczne jest zwiększanie dawek, żeby osiągnąć tzw. efekt dopaminowy. W badaniach naukowych wykazano, że medyczna marihuana może korzystnie wpływać na funkcjonowanie układu nagrody. Naukowcy zaobserwowali, że nieprawidłowe działanie układu nagrody może współwystępować z nieprawidłowym działaniem układu endokannabinoidowego (to właśnie na jego pracę ma wpływ medyczna marihuana). Stymulując układ endokannabinoidowy można przywracać prawidłowe działanie układu nagrody.