Oba podgatunki konopi pochodzą z tej samej rodziny: konopie z gatunku Cannabis Sativa L. Przy czym konopie indyjskie należą do Cannabis Sativa Indica, zaś konopie siewne należą do Cannabis Sativa Sativa L.
Konopie indyjskie wyróżnia wysoka zawartość psychoaktywnego THC i to właśnie z nich powstaje marihuana (rekreacyjna i medyczna) czy haszysz.
Konopie siewne charakteryzują się znikomą ilością THC i większym stężeniem CBD, które ma działanie uspokajające, relaksujące. Z tego gatunku wytwarza się włókna, paździerz czy nasiona. Jest to roślina, którą ceni się w przemyśle.
Konopie indyjskie a konopie siewne: różnica w budowie
Konopie siewne rosną nawet do 3,5 metra i nie są mocno rozgałęzione, zazwyczaj mają jedną główną łodygę. Natomiast wysokość konopi indyjskich sięga zazwyczaj do 1 metra, są jednak bardziej rozgałęzione i masywne, a ich kwiatostany są zbite.
Surowcem medycznej marihuany są konopie indyjskie o wysokim stężeniu THC. Lecz to właśnie ten związek w głównej mierze odpowiada za prozdrowotne właściwości rośliny. Terapię konopną zaleca się osobom, które zmagają się z chociażby takimi dolegliwościami jak: bezsenność, przewlekłe bóle, zaburzenia odżywiania, bóle pourazowe.
Jeśli chcesz podjąć terapię konopną, zapisz się na konsultację z naszym lekarzem specjalistą TUTAJ.