fbpx

Jaki wpływ na zdrowie ma marihuana medyczna?

Terminem marihuana określa się susz kwiatostanów konopi indyjskich, który zawiera substancje psychoaktywne.

Już w XVIII wieku konopie, dzięki swoim właściwościom, znalazły zastosowanie w leczeniu nerwic i migren. Były popularnym lekiem, który można było nabyć w aptece bez recepty.

Jaki wpływ na organizm ma marihuana?

Ludzki organizm posiada układ endokannabinoidowy, który bierze udział we wszystkich procesach zachodzących w organizmie. Jego receptory znajdują się w całym organizmie, a kannabinoidy zawarte w marihuanie leczniczej łączą się z nimi i oddziałują na wszystkie sfery. Ale są też miejsca, gdzie ich występowanie jest bardziej skoncentrowane.

Receptor CB1 występuje głównie w mózgu i rdzeniu kręgowym. Skupiony jest w obszarach mózgu, które odpowiadają za sen, odczuwanie bólu, pamięć, apetyt oraz poczucie czasu.

Receptor CB2 występuje w komórkach układu immunologicznego, skąd oddziałuje na poziom uszkodzenia tkanek, uczucie bólu czy też stany zapalne.

Badania o leczniczych właściwościach konopi prowadzone są na całym świecie, a ich rezultat jest obiecujący i w wielu przypadkach jednoznacznie potwierdzony – marihuana leczy.

Do terapeutycznych właściwości THC zalicza się: działalnie przeciwbólowe, rozluźniające i zmniejszające stres, pobudzenie apetytu, działanie przeciwzapalne, działanie przeciwwymiotne.

Co leczy marihuana?

Liczne badania dokumentują bardzo dobre działanie marihuany w przypadku leczenia przewlekłego bólu.

Badania potwierdzają m. in. łagodzenie poważnych objawów jaskry, stwardnienia rozsianego, choroby Alzheimera, reumatyzmu czy padaczki.

Jednym z najwcześniej udowodnionych naukowo leczniczych działań są właściwości przeciwbólowe, szczególnie istotne w leczeniu bólu przewlekłego.

Ponadto marihuana może okazać się zbawienna przy takich dolegliwościach jak:

  • bezsenność,
  • depresja,
  • migreny,
  • zaburzenia lękowe,
  • wysypka,
  • cukrzyca,
  • HIV/AIDS,
  • refluks żołądka,
  • zaburzenie apetytu.

Terapeutyczne działanie leczniczej marihuany wykorzystuje się głównie w leczeniu przeciwbólowym i uspokajającym, a także na wzmożenie apetytu.

Jeśli cierpisz na którąś z powyższych dolegliwości zapisz się na konsultację do lekarza specjalisty, możesz to zrobić klikając TUTAJ.

“Marihuana ma działanie wielokierunkowe i to jest jej największa zaleta. Poza efektem przeciwbólowym, ma także właściwości przeciwzapalne, przeciwpadaczkowe, przeciwwymiotne i zwiększające łaknienie” – mówi lek. med. Albert Jeznach z Instytutu Diagnostyki i Leczenia Bólu w Warszawie. w wywiadzie z p. A. Fedorczyk.

Medyczna marihuana może być wytwarzana dla pacjentów w aptekach, jednak dopiero po otrzymaniu recepty od lekarza.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *