fbpx
Czterech lekarzy zebranych wokół grafiki mozgu

Czy marihuana jest szkodliwa dla mózgu?

Czy marihuana jest szkodliwa dla mózgu?

Struktura chemiczna konopi jest bardzo podobna do endokannabinoidów. Endokannabinoidy to cząsteczki produkowane przez ludzki organizm, które występują w całym ciele. Zatem marihuana może łatwo oddziaływać na wewnętrzne procesy organizmu. Jednak czy marihuana jest szkodliwa?

Podczas waporyzacji aktywne związki przechodzą z płuc do krwi trafiając do mózgu. To skutkuje jego pobudzeniem i wywołaniem efektu odprężenia, poprawy nastroju, pobudzenia apetytu czy też senności.

Spożywanie standaryzowanej i przebadanej marihuany medycznej, przyjmowanej w dawkach jasno wskazanych przez lekarza prowadzącego terapię, jest kontrolowanym przyjęciem THC do organizmu przy użyciu waporyzatora, w związku z tym nie wytwarzają się negatywne dla mózgu związki.

Medyczna marihuana znajduje zastosowanie w wielu neurologicznych schorzeniach. Według licznych badań marihuana nie może nieść za sobą szkodliwych dla mózgu zniekształceń oraz prowadzić do anomalii w budowie mózgu.

Zatem czy marihuana jest szkodliwa? Nie ma naukowych dowodów na powstawanie niekorzystnych działań wynikłych wskutek codziennej konsumpcji.

Niepożądane objawy mogą pojawić się podczas nadużywania marihuany lub stosowania jej niezgodnie z przepisaną terapią. Negatywne skutki może przynieść palenie potocznie nazywanej “trawki”, czyli marihuany “ulicznej”, która nie jest w żaden sposób standaryzowana ani badana – może zawierać substancje o działaniu psychodelicznym. Dlatego tak ważna jest odpowiednio dobrana terapia konopna.

Marihuana a udar mózgu

Rehabilitacja osoby dotkniętej udarem mózgu to często żmudny i długotrwały proces. Z badań przeprowadzonych przez naukowców wysuwają się wnioski, że związki konopi indyjskiej obkurczają obszary mózgu, które ucierpiały przez udar. Marihuana pomaga zatem w odzyskaniu sprawności tym obszarom.

Marihuana czy alkohol?

Brytyjski Wydział Zdrowia oświadczył, że nie jest znany żaden przypadek śmiertelnego przedawkowania marihuany. Co roku zaś na świecie umiera ponad 3 miliony ludzi z powodu picia alkoholu, co stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgonów. Znacznie łatwiej jest również uzależnić się od alkoholu niż marihuany. Relatywnie bardzo mało osób, które próbowały marihuany, jest od niej uzależniona.

Więcej informacji o wpływie marihuany na organizm znajdziesz w tym artykule.

Jeśli ciekawi Cię kiedy po raz pierwszy użyto marihuany w celach leczniczych sprawdź TUTAJ. Odpowiedź na pewno Cię zaskoczy!