fbpx
Grafika przedstawiająca sędzie który spogląda na wagę która symbolizuje równowagę

Co grozi za posiadanie marihuany w 2022 r.?

Co grozi za posiadanie marihuany w 2022 r.? 

Ile można mieć przy sobie marihuany?

Jaka jest kara więzienia za hodowanie marihuany? 

Posiadanie marihuany na własny użytek – czy jest karalne?

Gdzie w Europie marihuana jest legalna?

Na powyższe pytania poznasz odpowiedź w tym wpisie! 

Temat marihuany i jej działania niezmiennie budzi spore kontrowersje, choć roślina z biegiem lat zyskuje coraz większe grono zwolenników, a także coraz więcej krajów podąża za trendem depenalizacji marihuany, co jest pierwszym krokiem do jej legalizacji.  M. in. za sprawą rapera Maty również w Polsce ma rozpocząć się walka o depenalizację marihuany.  

Przejdźmy jednak do obecnej sytuacji w Polsce i odpowiedzmy na pytanie: jaka kara grozi za posiadanie nawet 1g marihuany?

W Polsce posiadanie narkotyków (środków odurzających i substancji psychotropowych, do których zaliczana jest także marihuana), na podstawie art. 62 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii traktowane jest jako przestępstwo zagrożone, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Wiadomo jednak, że nie wszystkie sprawy kończą się więzieniem. 

W przypadku posiadania niewielkiej ilości marihuany, czyli tzw. „wypadki mniejszej wagi”, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

I tu klarują się odpowiedzi na następne pytania, czyli:

Ile można mieć przy sobie marihuany? Oraz czy posiadanie marihuany na własny użytek jest karalne? 

Każda ilość, nawet 0,01g, jest złamaniem prawa. Zatem posiadanie marihuany na własny użytek również podlega karze. Jeśli natomiast zatrzymany posiada przy sobie śladowe ilości najczęściej sprawa kończy się przyznaniem kary grzywny. 

Oczywiście nie zalicza się do tej grupy pacjentów stosujących medyczną marihuanę, która traktowana jest jak lek, zatem jej posiadanie (jeśli została przepisana zgodnie z zaleceniami lekarza) jest całkowicie legalne.  

Jaka kara grozi za posiadanie znacznych ilości marihuany? 

W przypadku uznania, że posiadana ilość marihuany jest “znaczna”, podejrzany musi liczyć się z zarzutem wynikającym bezpośrednio z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Według wyroków sądów za znaczną ilość określa się taką, która mogłaby zaspokoić potrzeby co najmniej kilkudziesięciu osób. 

Wówczas podejrzanemu za posiadanie takich ilości grozi od 1 do 10 lat pozbawienia wolności.  

Co grozi za uprawę marihuany?

Wg art. 63 [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki] ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii:

“1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia […] konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera […]ziele konopi innych niż włókniste.

3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości […] ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”

O tym gdzie marihuana jest legalna na terenie Europy dowiesz się z tego artykułu: https://konopnaklinika.pl/w-ktorych-krajach-unii-europejskiej-marihuana-rekreacyjna-jest-legalna/